Zachęcamy do śledzenia profilu Szkoły na Facebooku
Zachęcamy do śledzenia profilu Szkoły na Facebooku

Zachęcamy do śledzenia profilu Przedszkola na Facebooku
Zachęcamy do śledzenia profilu Przedszkola na Facebooku

Pierwsze uczniowskie doświadczenia, drogą do wiedzy
uczen
Projekt zakończony

uczen
Projekt zakończony

"Akademia Czasu Wolnego"

Projekt zrealizowany

"Nie przegraj życia"

Projekt zrealizowany

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

BIP

Hanna Zdanowska

Hanna ZdanowskaHanna Zdanowska jest najznamienitszą absolwentką naszej Szkoły. Ukończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała   łódzkie osiedla – Retkinię i Radogoszcz oraz prowadziła firmę odzieżową. Sześć lat pełniła funkcję dyrektora biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W 2006 roku Hanna Zdanowska została radną Rady Miejskiej, później wiceprezydentem Łodzi. Podlegały jej edukacja, sport oraz fundusze unijne.

Jesienią 2007 roku wybrana posłanką do Sejmu RP z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji.

13 grudnia 2010 roku Hanna Zdanowska, po zwycięstwie w wyborach, samorządowych została zaprzysiężona na stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi.

Na drugą kadencję wybrana przez łodzian już w pierwszej turze wyborów 16 listopada 2014 r. Ponowną przysięgę została 1 grudnia 2014 r.

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska nadzoruje sprawy:

 • powierzone wiceprezydentom Miasta Łodzi i Sekretarzowi Miasta Łodzi oraz prowadzone przez Skarbnika Miasta Łodzi,
 • organizacji i funkcjonowania Urzędu Miasta Łodzi,
 • polityki informacyjnej i komunikacji społecznej,
 • polityki kadrowej,
 • polityki finansowej miasta,
 • pomocy prawnej,
 • promocji i turystyki oraz współpracy z podmiotami krajowymi i zagranicznymi,
 • gospodarowania majątkiem Skarbu Państwa oraz gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa – wykonywane jako zadanie,
 • z zakresu administracji rządowej,
 • programowania gospodarczego i strategii miasta,
 • koordynacji działań w przypadkach klęsk żywiołowych, katastrof cywilizacyjnych i innych zdarzeń szczególnych,
 • obronne, bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony przeciwpożarowej,
 • zgromadzeń i imprez masowych,
 • jednostek pomocniczych miasta,
 • ochrony informacji niejawnych,
 • ochrony interesów konsumentów,
 • bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • zadania realizowane przez Departament Prezydenta.

W związku z sympatią żywioną do swojej Szkoły Podstawowej, Pani Prezydent była gościem honorowym na ślubowaniu klasy pierwszej w 2011 r.

List gratulacyjny od Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej z okazji otwarcia „ekopracowni”.

 

********************

Rafał Wiśniewski

Naszym znamienitym absolwentem jest Pan Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej – Rafał Wiśniewski.

Pan Ambasador przysłał nam ciepły list, który zamieszczamy.

Do szkoły 192 chodziłem od klasy II do VIII, w latach 1973-80, a zatem w czasach mimo wszystkich ograniczeń ustrojowych jednak wyjątkowych i ciekawych. Za tych  młodych lat interesowaliśmy się nie tylko własnymi sprawami, ale także światem zewnętrznym, gdzie naprawdę trudno było nie zauważyć choćby wyboru Polaka na Stolicę Piotrową, pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski  czy, tuż po zakończeniu szkoły, masowych strajków i powstania „Solidarności”. W moim przypadku nauczyciele dosyć szybko dostrzegli „niebezpieczne ciągoty” ku sprawom publicznym i zapewne chcąc zaoszczędzić mi zbędnych „guzów” w zderzeniach z historią, ciągle mnie życzliwie napominali: „Wiśniewski, tylko się za bardzo nie interesuj polityką!”.

Jak jednak widać, robili to delikatnie i oględnie, ja zaś poszedłem własną drogą i mimo rozmaitych „guzów” (lub może dzięki nim?) niczego zasadniczego we własnym życiu bym ex post nie zmieniał.

Tolerancja i sympatia wielu nauczycieli dla naszej różnorodności była zresztą czymś, co wspominam z wyjątkową mocą jako szczególny atut ówczesnej „192-iej”. Otrzymaliśmy mnóstwo dowodów takiej postawy. Jako jeden z zabawniejszych wspominam epizod dotyczących moich wyjątkowo ograniczonych zdolności muzycznych, a zwłaszcza śpiewaczych. Gdy bowiem nadszedł czas obowiązkowego uczenia się i wykonywania przed frontem całej klasy „Międzynarodówki” – nasza nauczycielka zezwoliła mi na zaoszczędzenie sobie zbędnej kompromitacji (a może i męki wykonywania akurat tego utworu) i pozwoliła mi go… zagwizdać.

Jednak prawdziwy atut ówczesnych doświadczeń widziałbym jeszcze gdzie indziej. Otóż w tamtych latach (prawie) nie było szkół prywatnych czy inaczej „sprofilowanych” (może poza sportowymi), wszystkie dzieci z danej okolicy uczęszczały do tej samej osiedlowej szkoły. W tej samej klasie siedzieli bardziej i mniej zdolni, zamożniejsi i ubożsi, wyrośnięci i trochę niżsi, wielbiciele muzyki pop, fani rocka, ale i ci zafascynowani Bobem Dylanem (młodsi czytelnicy pewnie znowu muszą sięgnąć do Wikipedii – przepraszam!). Byliśmy więc w sumie bardzo różni, ale nabieraliśmy tak potrzebnego dojrzałym społeczeństwom przekonania, że jesteśmy razem, że dopiero razem tworzymy coś wartościowego i godnego uwagi. Dzisiaj, gdy moje nastoletnie córki mają za sobą i przed sobą edukację w szkołach jednak bardzo sprofilowanych (pod względem „silnych” przedmiotów, stopnia zamożności rodziców, uczonych języków obcych czy nawet dominującej płci), myślę sobie często, że właśnie mojej szkoły podstawowej powinny mi zazdrościć. Bo to właśnie ta szkoła dała mi naturalną zdolność porozumiewania się z bardzo różnymi ludźmi. Najpierw w najbliższym otoczeniu, potem w Polsce, a wreszcie w różnych miejscach świata. Po tamtym doświadczeniu już nigdy nie czułem się ani lepszy, ani gorszy od innych ludzi, których przyszło mi w życiu spotykać. Kontakt z ludźmi bardzo różnymi, zainteresowanie ich odmiennością, ale i naturalne poczucie, jak wiele nas jednak łączy – oto coś, co na pewno wyniosłem ze swojej szkoły podstawowej. A przecież nie było wśród nas uczniów o innym kolorze skóry, o innych pochodzeniu etnicznym (o co dzisiaj pewnie dużo łatwiej).

Wielka szkoda, że w ostatnich 25 latach nie udało się nam ocalić i rozwinąć tego modelu szkoły naprawdę powszechnej.  Wspaniałej szkoły prawdziwej demokracji, równości, koleżeństwa pomiędzy członkami tej samej wspólnoty. Szkoły, o której pisała nasza  ówczesna patronka. Mam  nadzieję, że przynajmniej obecnemu Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 1 sztuka ta się udaje.

Wspomnienia „niebieskich mundurków” (my je jeszcze nosiliśmy, czego również nie wspominam najgorzej) zawsze pełne są przywołań poszczególnych nauczycieli czy co barwniejszych postaci z grona uczniów. Ja jednak nie chciałbym nikogo specjalnie wyróżniać, może poza moją pierwszą wychowawczynią, Panią Działecką, w której już jako 8-latek dostrzegałem symbol delikatności, taktu i elegancji. Uświadamiam sobie jednak, że najłatwiej przychodzi mi przywoływanie postaci tych nauczycieli, którzy dzięki ciekawej osobowości potrafili nam uświadomić, że poza tablicą i podręcznikiem istnieje jeszcze inny, fascynujący świat, który dzięki nim albo dzięki wraz z nimi poznawanym przedmiotom możemy wspólnie „odwiedzić”. W tych odwiedzinach pomagali, oczywiście, rówieśnicy, z których wielu – na ile się orientuję – wyrosło na równie, jeśli nie jeszcze bardziej, ciekawych, porywających ludzi.

Każdemu z uczniów dzisiejszej szkoły na łódzkim Polesiu życzę tak dobrych  wspomnień z „podstawówki”, jakie stały się moim udziałem!

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Rafał Wiśniewski
Ambasador

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup, Dania
Tel: +45 39 46 77 24, +45 39 46 77 00
Fax: +45 39 46 77 66

www.kopenhaga.msz.gov.pl

www.poland.gov.pl

********************

Witold Łuczyński

Aktor

zdjęcie.wł2Ukończył Szkołę Podstawową nr 192 im. Heleny Radlińskiej w 1994 roku, następnie XXVI LO im. K. K. Baczyńskiego. Studiował przez rok filozofię, przez trzy lata psychologię, a następnie aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, którą ukończył w 2009 roku uzyskując tytuł Magistra Sztuki.

Od 2009 roku nieprzerwanie współpracuje z Teatrem Małym w Manufakturze w Łodzi, w latach 2012-2013 na etacie w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu, od 2011 do obecnej chwili współpracuje także z Teatrem Piccolo w Łodzi. W czasie trwania studiów aktorskich grał również na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W 2004 roku, jako gitarzysta i wokalista, wspólnie z Pawłem Konopackim (gitara i śpiew) i Tomaszem Susmędem (fortepian), stworzyli zespół Trio Łódzko-Chojnowskie, który zajmuje się kontynuowaniem pracy twórczej zmarłego wówczas poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. W 2014 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Trio – „Sny i Sny”, z tekstami Kaczmarskiego, ale własną muzyką i aranżacją.

Bardzo ciepło wspomina szkołę przy Krzemienieckiej. Chodzi do niej jego podopieczny, a w przyszłości do przedszkola i szkoły będzie uczęszczał urodzony w 2014 roku syn Julian.

Poniżej wycinek z osiągnięć zawodowych Witolda Łuczyńskiego:

Role teatralne

 • Edgar„Cut to the brains”, w/g „Król Lear” W. Shakespear’a, reż. John Steppling, Teatr Studyjny, 2007zdjęcie.wł
 • Mikołaj Trylecki”Letnisko. Improwizacje” na podstawie „Płatonowa” A. Czechowa, reż. Maciej Podstawny, Teatr Studyjny, spektakl dyplomowy
 • Solista„Longplay” piosenki lat 80-tych, reż. Agnieszka Greinert, Teatr Studyjny, spektakl dyplomowy
 • Konrad i Maska„Wyzwolenie” Wyspiański, , reż. W. Zawodziński, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, 2007, (Złota Maska za najlepszy spektakl w sezonie 2007/ 2008.)
 • Statysta – „Romanca”, J. Chmielnik, reż. Marcel Wiercichowski, Teatr Mały
 • On„Trzy razy łóżko”, Jan J. Należyty, reż. M. Pilawski, Teatr Mały, premiera 26 października 2009
 • Robert„Kukła”, Paweł Binke (J. Gruza), reż. M. Pilawski, Teatr Mały, prapremiera polska 27 marca 2010
 • Pan Bajarz, Pingwin Ping-Pong, Św. Mikołaj„Poszukiwacze zaginionej gwiazdki” (bajka dla dzieci), reż. W. Wdowiak, Teatr Piccolo, Łódź
 • Zadymiacz„Bałwankowa Kraina” (bajka dla dzieci), reż. W. Wdowiak, Teatr Piccolo, Łódź
 • Pan Bajarz„Złota Kaczka i Duch Starego Zamku” (bajka dla dzieci), reż W. Wdowiak, Teatr Piccolo, Łódź
 • Zając„Zakochany Miś” (bajka na podst. Misia Uszatka), reż. W. Wdowiak, Teatr Piccolo, premiera 23 września 2011, Łódź
 • Lewis Carroll, Pafnucy, Szalony Kapelusznik, Walet Pik„Alicja w krainie Czarów”, reż. Cezary Domagała, Teatr Powszechny w Radomiu, 2012
 • Jacek Sowiński„Zwariować można!”, Michał Rosiński, reż. M. Pilawski, Teatr Mały, 2013
 • Papkin„Zemsta”, Aleksander hr Fredro, reż. M. Pilawski, Teatr Mały, premiera 20 września 2013
 • Sweter„Wesołego powszedniego dnia!”, Młynarski, reż. M. Flegel, Teatr Mały, premiera 26 września 2014
 • Grabiec„Balladyna”, Słowacki, reż M. Pilawski, Teatr Mały, premiera 24 października 2014
 • Mario – „To nie była piąta, to była dziewiąta”, Aldo Nicolaj, reż M. Pilawski, Teatr Mały, Premietra 14 lutego 2015

zdjęcie.wł3

Role telewizyjne i filmowe

 • Nick„Polaroidy” Mark Ravenhill, reż. Matylda Kawka, etiuda reżyserska, PWSFTViT, 2007
 • Funkcjonariusz UB (głos) – „Bardzo krótki strajk”, reż. Grzegorz Królikiewicz, 2007
 • Informatyk„Lejdis”, reż. Tomasz Konecki, 2008
 • Obsada aktorska w teledysku grupy Pectus – “Jeden Moment”, 2009

Dodatkowa działalność

 • Śpiew i gra na gitarze klasycznej w trio muzycznym „Trio Łódzko-Chojnowskie” (trio.art.pl)
 • Internetowe filmy reklamowe spektakli teatralnych (reżyser, operator, montaż), plakaty i repertuary teatralne, ulotki, logotypy – (grafika 2D)
 • Prowadzenie warsztatów aktorskich przygotowujących do egzaminów wstępnych do Szkół Teatralnych, XXVI L.O. w Łodzi, 2009-2010 r.
 • Asystent prof. Wojciecha Malajkata (sceny klasyczne) na Wydz. Aktorskim PWSFTViT w roku akademickim 2010-2011
 • Instruktor teatralny w programie rządowym dla dzieci i młodzieży „Razem Bezpieczniej – Profilaktyka a Teatr”, wspieranym przez Komendę Miejską Policji w Łodzi, Teatr Piccolo, 2011 r.
 • Instruktor teatralny w szkole przygotowującej do egzaminów do szkół aktorskich, Teatr Piccolo, 2015 – …

********************

Katarzyna Banasiak

Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 192 z 2012 r.

pismo_k.b

 

DSC02316.k.b

 

********************

Katarzyna Filipowicz

Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 192 z 2012 r.

stypendium_k.f

 

list_gratulacyjny_k.f