Dzienne archiwum: 26 października 2020

Projekt zakłada powstanie ogrodu sensorycznego o powierzchni około 1200 m2 wraz z parkingiem
bez barier. W projekcie ogrodu powstaną miejsca oddziałujące na zmysły:

• smak – zioła, ogród warzywny;
  • dotyk – rośliny, elementy drewniane i trawnik ziołowy;
  • zapach – zapach kwiatów, ziół i krzewów;
  • słuch – szum roślin i wody;
  • wzrok – barwy roślin ozdobnych.

W tym celu powstanie 5 stref tematycznych. Aby ogród był prowadzony bez dużego nakładu pracy planuje się roślinność przede wszystkim zimozieloną, karłowe krzewy liściaste oraz gatunki płożąc.

Niektóre elementy konstrukcji zostaną pomalowane na bardzo intensywne kolory, aby były widoczne dla osób słabowidzących. Zmysł słuchu zostanie pobudzony przez śpiew ptaków, szelest liści, szum wody czy wiatru, ale również i elementy sztuczne: instrumenty do samodzielnego uruchamiania, takie jak: dzwonki, cymbały, bębny, talerze sensoryczne itp… Na ścieżki  zostaną wybrane materiały wydające pod nogami charakterystyczne dźwięki i o różnej strukturze (kora, piasek, drewno, kamienie, beton itp.). Powstanie oczko wodne z fontanną i pomostem/kładką.  Celem pobudzenia zmysłu węchu zostaną zasadzone: pachnące rośliny ozdobne ale również lecznicze i przyprawowe. Niektóre z nich będą występowały na podwyższeniach, celem lepszego dostępu dla osób poruszających się na wózkach.
W ogrodzie umieszczone zostaną domki dla ptaków i owadów oraz wiele roślin miododajnych.

Ogród zostanie wyposażony w ławeczki, pergole, trejaże, altankę ale również hamaki. Na potrzeby ogrodu adaptowana zostanie cześć zabawowa już istniejącego placu zabaw, który zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych (w tym celu wymieniona zostanie nawierzchnia, naprawione i dokupione urządzenia).

Na terenie ogrodu zostaną umieszczone tabliczki informacyjne w szczególności  tabliczki z opisami roślin w alfabecie Braille’a.

Dopełnieniem ogrodu przynależał będzie łatwo dostępny parking  wielostanowiskowy. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony oraz  monitorowany.