Zachęcamy do śledzenia profilu Szkoły na Facebooku
Zachęcamy do śledzenia profilu Szkoły na Facebooku

Zachęcamy do śledzenia profilu Przedszkola na Facebooku
Zachęcamy do śledzenia profilu Przedszkola na Facebooku

Pierwsze uczniowskie doświadczenia, drogą do wiedzy
uczen
Projekt zakończony

uczen
Projekt zakończony

"Akademia Czasu Wolnego"

Projekt zrealizowany

"Nie przegraj życia"

Projekt zrealizowany

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

BIP

Patronką szkoły jest prof. Helena Radlińska, twórca polskiej szkoły pedagogiki społecznej, pseudonim literacki „Helena Orsza”, pseudonim nadany przez uczniów i wychowanków: „Babcia”.

Trudno w kilku słowach schrocznicaHRarakteryzować tak wybitną osobowość, jaką była związana od 1946 roku z Uniwersytetem Łódzkim, profesor Helena Radlińska.

Jej dokonania naukowe obejmują wiele dziedzin: pedagogikę, bibliotekoznawstwo, historię oświaty, profilaktykę zdrowotną, pedagogikę społeczną i inne. Społeczna pasja tej wybitnej uczonej dotyczyła zarówno dzieci jak i dorosłych, rodzin robotniczych i chłopskich.

Brała niezwykle czynny udział w życiu patriotycznym Polaków: walczyła o polską szkołę w 1905 roku, jako członek PPS-u pełniła ważne funkcje w ruchu niepodległościowym. Była też zaufaną współpracownicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasie wojny polsko – rosyjskiej w 1920r. -oficerem oświatowym. W czasie drugiej wojny światowej nauczała na tajnych kompletach.

Pisała nie tylko prace naukowe o randze międzynarodowej,patronkaHR ale również popularne broszury o wielkich Polakach i utwory poetyckie dla dzieci. Fascynowała nie tylko jako umysłowość, lecz przede wszystkim jako niezwykły człowiek: uczynny, sumienny, skromny. Taką Ją zapamiętali wybitni uczniowie: Irena Jurgielewiczowa, prof. Irena Lepalczyk, Seweryna Szmaglewska, Aleksander Kamiński.

Portret tej wyjątkowej kobiety i naukowca znajdziemy w jednym ze wspomnień:

“Miała serce dla ludzi, wielki twórczy umysł i niesłabnącą nigdy wolę pracy”.

W pracy wychowawczej naszej szkoły staramy się realizować idee profesor Heleny Radlińskiej pamiętając Jej słowa:

“Tylko dziecko wychowane w atmosferze dziecięctwa zapewni harmonię społeczeństwu i siłę narodowi”.