Pierwsze uczniowskie doświadczenia, drogą do wiedzy
uczen
Projekt zakończony

uczen
Projekt zakończony

"Akademia Czasu Wolnego"

Projekt zrealizowany

"Nie przegraj życia"

Projekt zrealizowany

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

BIP

Patronką szkoły jest prof. Helena Radlińska, twórca polskiej szkoły pedagogiki społecznej, pseudonim literacki „Helena Orsza”, pseudonim nadany przez uczniów i wychowanków: „Babcia”.

Trudno w kilku słowach schrocznicaHRarakteryzować tak wybitną osobowość, jaką była związana od 1946 roku z Uniwersytetem Łódzkim, profesor Helena Radlińska.

Jej dokonania naukowe obejmują wiele dziedzin: pedagogikę, bibliotekoznawstwo, historię oświaty, profilaktykę zdrowotną, pedagogikę społeczną i inne. Społeczna pasja tej wybitnej uczonej dotyczyła zarówno dzieci jak i dorosłych, rodzin robotniczych i chłopskich.

Brała niezwykle czynny udział w życiu patriotycznym Polaków: walczyła o polską szkołę w 1905 roku, jako członek PPS-u pełniła ważne funkcje w ruchu niepodległościowym. Była też zaufaną współpracownicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasie wojny polsko – rosyjskiej w 1920r. -oficerem oświatowym. W czasie drugiej wojny światowej nauczała na tajnych kompletach.

Pisała nie tylko prace naukowe o randze międzynarodowej,patronkaHR ale również popularne broszury o wielkich Polakach i utwory poetyckie dla dzieci. Fascynowała nie tylko jako umysłowość, lecz przede wszystkim jako niezwykły człowiek: uczynny, sumienny, skromny. Taką Ją zapamiętali wybitni uczniowie: Irena Jurgielewiczowa, prof. Irena Lepalczyk, Seweryna Szmaglewska, Aleksander Kamiński.

Portret tej wyjątkowej kobiety i naukowca znajdziemy w jednym ze wspomnień:

“Miała serce dla ludzi, wielki twórczy umysł i niesłabnącą nigdy wolę pracy”.

W pracy wychowawczej naszej szkoły staramy się realizować idee profesor Heleny Radlińskiej pamiętając Jej słowa:

“Tylko dziecko wychowane w atmosferze dziecięctwa zapewni harmonię społeczeństwu i siłę narodowi”.